RÓMOVIA – „CHRÁNENÝ DRUH“?

11. februára 2020, Peter Oremus, Nezaradené

Posledné rokovanie mestského zastupiteľstva v Nitre zase prinieslo názornú ukážku osobitého pohľadu na riešenie rómskej otázky. Liberálni aktivisti na čele s primátorom Hattasom (č.10 na kandidátke Kiskovej strany Za ľudí) okamžite znervózneli a išli do vývrtky keď opoziční poslanci kritizovali nesystémové kroky pri riešení rómskej otázky v meste Nitra. Prezentované názory opozičných poslancov dotknutý primátor označil ako niečo neslýchané, hrubé vyjadrenia cez čiaru a odkázal, že väčšinové obyvateľstvo sa musí prispôsobiť a naučiť s Rómami žiť.

Čítate dobre, takmer 20 rokov na Slovensku liberálni aktivisti a tretí sektor riešia rómsku otázku na Slovensku bez zjavného zlepšenia a situácia je dokonca horšia ako v 90-tych rokoch 20.storočia.  Tretí sektor cez svoje neziskovky, mimovládne organizácie a občianske združenia zhltol už desiatky miliónov eúr a výsledok ich práce je čistá katastrofa a hanba. Väčšina Rómov stratila pracovné návyky a každý mesiac si idú s úsmevom akože po „výplatu“ za nič nerobenie. Táto ich „výplata“ je častokrát vyššia ako skutočná výplata bežných pracujúcich občanov. Keď to takto poviete, tak ste okamžite médiami a slniečkármi označení za extrémistov a fašistov. Štátne orgány sú tretím sektorom často obviňované z diskriminácie a zneužívania svojich právomocí pokiaľ zasiahnu proti neprispôsobivým Rómom po spáchaní trestných činov.

Najnovšie zistenia dokonca aj mne vyrazili dych. Rómske deti ak navštevujú celý mesiac školu bez vymeškania tak sú odmenené 17 eurami za daný mesiac. Áno, oni ešte od štátu dostanú peniaze, že sa vôbec unúvajú chodiť do školy! A čerešničkou na torte je Akčný plán pod Ministerstvom vnútra SR  s alokáciou 105 miliónov eúr na vysporiadanie čiernych stavieb a nehnuteľností rómskych a marginalizovaných skupín. Ideme im za obrovské peniaze zlegalizovať osady a stavby, ktoré postavili bez stavebných povolení a v rozpore s platnými zákonmi.

Toto sa už ani nedá nazvať pozitívnou diskrimináciou ale ochranou, dokonca až hýčkaním „ohrozeného druhu“.

Ďakujem za prečítanie.
Peter Oremus