Zabíja len koronavírus?

21. marca 2020, Peter Oremus, Nezaradené

Pandémia koronavírusu v plnej nahote odhaľuje pomery v zdravotníctve nielen na Slovensku. Ako je to možné, že najvyspelejšie štáty sveta ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia alebo aj Taliansko nedokážu ošetriť a liečiť svojich občanov s akútnymi ťažkosťami? Zatiaľ hovoríme  spolu o niekoľkých tisíckach pacientov, ktorí potrebujú byť na prístrojoch a mať aj špeciálny lekársky dohľad. Podľa mainstreamových médií sú to predsa štáty s najlepším zdravotníckym systémom na svete, vrchol technickej a odbornej dokonalosti. Otázkou je teda prečo sa naši občania dlhodobo žijúci a fungujúci v týchto štátoch teraz tak húfne vracajú späť na Slovensko? Však naše zdravotníctvo je hrozné, katastrofálne a predmetom mnohých negatívnych komentárov. Nikto dnes už nerieši, čím všetkým si muselo naše zdravotníctvo prejsť. Koľko diletantských rozhodnutí „nesvojprávnych“ a nastrčených ministrov všetkých doterajších vlád muselo zniesť. Fakty však nepustia. Do zdravotníctva na Slovensku boli vďaka hlavne liberálnym politikom pustení „finanční žraloci“ zo súkromnej sféry. Pre nich je naše zdravie len biznis. Vybrali si z koláča hrozienka a profitujú z povinných zdravotných odvodov nás všetkých. Zameriavajú sa hlavne na ziskové činnosti a stratové nechávajú na pleciach štátu. Celý svoj biznis model doviedli do dokonalosti. Naviac ironicky cez svoje komerčné médiá systematicky podkopávajú dôveru ľudí v štátne nemocnice a zdravotnícke zariadenia.

Kde sú teraz? Prečo nevolajú ľudí na vyšetrenia? Prečo neliečia infikovaných jedincov koronavírusom vo svojich súkromných nemocniciach? Prečo nežiadajú štát aj o takéto výkony?

Odpoveď je jednoduchá. No predsa ekonomicky je to nerentabilné. Stratové činnosti nepatria do ich portfólia. Peniaze sú až na prvom mieste!

Znova zisťujeme, že v ťažkých časoch sa môžeme spoľahnúť len na štátne nemocnice. Napriek personálnej a prístrojovej poddimenzovanosti, platovom nedocenení, sú to práve oni štátni lekári, štátny zdravotný personál, ktorí si zaslúžia našu úctu a obdiv. Boli a sú hrdinami, ktorí znova dokazujú, že pre nich zamestnanie je naozaj poslanie a Hippokratova prísaha záväzok na celý život.

Nezabudnime na tieto ťažké chvíle, kedy sa odhaľuje krutá pravda. Odmietnime spoločne ďalšie drancovanie zdravotníctva a jeho privatizovanie, aby sme sa nedostali raz do situácie, že zdravie bude len pre bohatých a vyvolených!